Acer galvanitzat
DX51D és un grau d'acer de baix carboni{-galvanitzat per immersió en calent segons EN 10346, que s'utilitza principalment per a aplicacions de conformat-en fred. Ofereix una excel·lent resistència a la corrosió i flexibilitat. Normalment s'utilitza en construcció, fabricació d'automòbils i electrodomèstics per la seva versatilitat.
L'acer galvanitzat segons DIN EN 10346 és un material essencial en moltes aplicacions industrials i de construcció. Aquest tipus d'acer es produeix mitjançant un procés continu de galvanització en calent-, on s'aplica una capa de zinc a la cinta d'acer. Aquest recobriment proporciona una excel·lent resistència a la corrosió i augmenta significativament la longevitat dels productes d'acer.

Procés de fabricació i propietats
El procés de galvanització en calent-, en què l'acer es fa passar per un bany de zinc fos, dóna com a resultat un recobriment de zinc uniforme que protegeix l'acer de l'òxid i altres influències ambientals. El procés de galvanització segons DIN EN 10346 garanteix que el recobriment tingui una gran força d'adhesió i resistència. La norma especifica els requisits per a la composició química, les propietats mecàniques i el gruix del recobriment de la capa de zinc per garantir una qualitat constant.
DX51D: qualitat de plegat a màquina
DX52D: qualitat de dibuix
DX53D: qualitat de dibuix profund suau
DX54D: qualitat d'estampació profunda suau especial
DX55D: qualitat de dibuix profund suau especial (només + AS)
DX56D: qualitat d'estampació extra profunda suau
DX57D: qualitat de dibuix súper profund suau
Ingredients (composició química)
| Element | Interval de contingut (% en pes) | Funció |
|---|---|---|
| Carboni (C) | Menor o igual a 0,12 | Millora la ductilitat. |
| Manganès (Mn) | Menor o igual a 0,60 | Augmenta la força. |
| Fòsfor (P) | Menor o igual a 0,025 | Prevé la fragilitat del fred. |
| Sofre (S) | Menor o igual a 0,025 | Millora la maquinabilitat. |
| Alumini (Al) | Major o igual a 0,020 | Millora l'adhesió del recobriment. |
Característiques de rendiment
| Propietat | Interval de paràmetres |
|---|---|
| Resistència a la tracció | 270~350 MPa |
| Límit de rendiment | 140~240 MPa |
| Elongació (A80) | Major o igual al 22% (allargament de la fractura, adequat per a embutició profunda) |
| Pes del recobriment galvanitzat | Graus habituals: Z60 (60g/m²), Z120 (120g/m²), Z180 (180g/m²), Z275 (275g/m²), etc. |
| Resistència a la corrosió | Prova de polvorització de sal: 100 ~ 500 hores sense òxid vermell. |
| Qualitat de la superfície | Superfície de lluent de zinc (lentillet normal, lluent gran, lluent petit) o superfície llisa (sense flor de zinc, apta per ruixar). |
Materials i especificacions
| Paràmetre | Interval d'especificacions |
|---|---|
| Estàndard | Norma EN 10346 |
| Material del substrat | Acer baix en carboni (xapa-laminada en fred) |
| Tipus de recobriment | Recobriment de zinc pur (GI) o recobriment d'aliatge de zinc-ferro (GA), normalment recobriment de zinc pur (GI) |
| Gruix del substrat | 0,15 mm ~ 6,0 mm |
| Grau de recobriment de zinc | Z60, Z80, Z100, Z120, Z150, Z180, Z200, Z275 (seleccionat en funció dels requisits de resistència a la corrosió) |
| Amplada estàndard | 600 mm ~ 1500 mm (personalitzable per tallar) |
GNEE STEEL també fabrica els següents models;si us plau, consulta el preu:
| Estàndard | GB/T 2518 | EN10346 | JIS G 3141 | ASTM A663 |
| Grau | DX51D+Z | DX51D+Z | SGCC | CS tipus C |
| DX52D+Z | DX52D+Z | SGCD1 | CSTypeA.B | |
| DX53D+Z | DX53D+Z | SGCD2 | FS tipus A, B | |
| DX54D+Z | DX54D+Z | SGCD3 | DDS tipus C | |
| S250GD+Z | S250GD+Z | SGC340 | SS255 | |
| S280GD+Z | S280GD+Z | SGC400 | SS275 | |
| S320GD+Z | S320GD+Z | - | - | |
| S350GD+Z | S350GD+Z | SGC440 | SS340 Classe 4 | |
| S550GD+Z | S550GD+Z | SGC590 | SS550 Classe 2 |
1. Quins rangs de gruix i amplada estan disponibles per a la bobina d'acer DX51D?
Resposta: gruix típic: 0,12–3,0 mm
Amplada típica: 600–1500 mm
Es poden subministrar mides personalitzades segons els requisits del client.
2. Quins tipus de recobriment estan disponibles per a l'acer galvanitzat DX51D?
Resposta: el recobriment més comú és el galvanitzat en calent-immersió (GI). El pes del recobriment de zinc oscil·la entre Z60 i Z275 g/m², depenent de les necessitats de protecció contra la corrosió.
3. Quins estàndards internacionals cobreixen el DX51D?
Resposta: DX51D es produeix segons EN 10346 i és comparable a ASTM A653 CS Tipus B i JIS G3302 SGCC.
4. El DX51D és adequat per a la conformació i estampació?
Resposta: Sí. El DX51D ofereix un excel·lent rendiment de flexió, estampació, conformació de bobines i soldadura, el que el fa ideal per a un processament i fabricació profunds.

