Bobina d'acer galvanitzat per immersió en calent
S280GD és un acer estructural fort i de baix-aliatge que s'utilitza àmpliament en la construcció i la fabricació. Amb un límit elàstic mínim de 280 MPa, és prou resistent per a tasques estructurals exigents. El recobriment de zinc d'immersió en calent proporciona una protecció superior contra la corrosió, garantint una durabilitat prolongada. Gràcies a aquesta combinació de resistència i protecció, l'S280GD és perfecte per a marcs estructurals, sistemes de cobertes i altres aplicacions de treball pesat-.
La xapa d'acer galvanitzat per immersió en calent en bobina (GI) es produeix fent passar la làmina dura completa que ha patit el procés de rentat àcid i el procés de laminació a través de l'olla de zinc, aplicant així una pel·lícula de zinc a la superfície. Té una excel·lent resistència a la corrosió, pintabilitat i treballabilitat a causa de les característiques del zinc. Normalment, el procés i les especificacions de la xapa d'acer galvanitzat immersat en calent i de la bobina d'acer galvanitzat són bàsicament els mateixos.
La galvanització en calent-és el procés d'aplicar un recobriment protector de zinc a una xapa d'acer o de ferro per evitar l'oxidació.
* Excel·lent anti-corrosió, capacitat de pintura i processabilitat a causa de la característica d'auto-sacrificació del zinc.
* Disponible per seleccionar i produir la quantitat desitjada de zinc daurat i en particular permet capes gruixudes de zinc (màxim 120 g/m2).
* Classificat com a lluentatge zero o extra suau depenent de si el full es sotmet a un tractament de passada.

Tractament superficial
L'espurna es forma durant el procés de galvanització en calent-. La mida, la brillantor i la superfície de les lluentons depenen principalment de la composició de la capa de zinc i del mètode de refredament. Segons la mida, inclou lluentons petits, lluentons regulars, lluentons grans i lluents lliures. Semblen diferents, però les lluentons gairebé no influiran en la qualitat de l'acer galvanitzat. Podeu triar segons les vostres preferències i propòsits.
|
Denominació del recobriment |
Massa total mínima de recobriment, ambdues superfícies * |
Valor orientatiu per al gruix del recobriment per superfície |
|---|---|---|
|
Z100 |
100 |
7 |
|
Z140 |
140 |
10 |
|
Z180 |
180 |
13 |
|
Z200 |
200 |
14 |
|
Z225 |
225 |
16 |
|
Z275 |
275 |
20 |
|
Z350 |
350 |
25 |
|
Z450 |
450 |
32 |
|
Z600 |
600 |
42 |
|
ZA095 |
95 |
7 |
|
ZA130 |
130 |
10 |
|
ZA155 |
155 |
11 |
|
ZA185 |
185 |
14 |
|
ZA200 |
200 |
15 |
|
ZA255 |
255 |
20 |
|
ZA300 |
300 |
23 |
|
ZF080 |
80 |
6 |
|
ZF100 |
100 |
7 |
|
ZF120 |
120 |
8 |
|
ZF140 |
140 |
10 |

Grau d'acer disponible
|
Estàndard |
Grau |
C |
Si |
Mn |
P |
S |
Ti |
|
Forcold Forming Estàndard xinès |
DX51D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
DX52D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX53D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX54D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX56D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX57D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
Forcold Forming Estàndard japonès |
SGCC |
0.15 |
0.50 |
0.80 |
0.050 |
0.030 |
0.025 |
|
SGCD1 |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.040 |
0.030 |
0.025 |
|
|
SGCD3 |
0.08 |
0.50 |
0.45 |
0.030 |
0.030 |
0.025 |
|
|
SGCD4 |
0.06 |
0.50 |
0.45 |
0.030 |
0.030 |
0.025 |
|
|
Per Estructura Estàndard japonès |
SGC340 |
0.25 |
0.50 |
1.70 |
0.200 |
0.035 |
0.025 |
|
SGC400 |
0.25 |
0.50 |
1.70 |
0.200 |
0.035 |
0.150 |
|
|
SGC490 |
0.30 |
0.50 |
2.00 |
0.200 |
0.035 |
0.025 |
|
|
SGC510 |
0.30 |
0.50 |
2.50 |
0.200 |
0.035 |
0.025 |
|
|
Per Estructura Estàndard AISI |
S220GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
S250GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
|
S280GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
|
S320GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
|
S350GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.150 |
|
|
S550GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.150 |
Propietats mecàniques
|
Grau |
Límit de rendiment MPa Major o igual a |
Resistència a la tracció MPa Major o igual a |
Elongació A% Major o igual a |
|
DX51D Z/ZM/AZ/AM |
240-380 |
270-500 |
22 |
|
DX52D Z/ZM/AZ/AM |
140-300 |
270-420 |
26 |
|
DX53D Z/ZM/AZ/AM |
140-260 |
270-380 |
30 |
|
DX54D Z/ZM/AZ/AM |
120-220 |
260-350 |
36 |
|
S220GD Z/ZM/AM |
220 |
300 |
20 |
|
S250GD Z/ZM/AZ/AM |
250 |
330 |
19 |
|
S280GD Z/ZM/AM |
280 |
360 |
18 |
|
S300GD A/AM |
300 |
380 |
18 |
|
S320GD Z/ZM/AM |
320 |
390 |
17 |
|
S350GD Z/ZM/AZ/AM |
350 |
420 |
16 |
|
S450GD A/AM |
450 |
480 |
15 |
|
S550GD Z/ZM/AZ/AM |
550 |
550 |
- |
Preguntes freqüents:
Quin és el número de material per a S280GD?
El nombre d'acer equivalent és 1,0244.
Quins són els tipus de recobriment habituals disponibles al S280GD?
S280GD es pot galvanitzar amb zinc pur (+Z), zinc-ferro (+ZF), zinc-alumini (+ZA), zinc-magnesi (+ZM), alumini-zinc (+AZ) i alumini-silici (+AS).
Quina és la força de fluència mínima de S280GD?
El límit elàstic mínim (Rp0,2) és de 280 MPa.
Quina és la resistència a la tracció típica?
La resistència a la tracció mínima és d'uns 360 MPa.
Quin és l'allargament mínim?
L'allargament mínim A80 és típicament del 18 % (varia lleugerament amb el gruix).
Quins gruixos estan disponibles per a la làmina/bobines S280GD?
El gruix pot variar des d'uns 0,12 mm fins a 6,0 mm o més a petició.

